Viem kde môže štát ušetriť

Autor: Pavol Hudák | 22.3.2012 o 14:47 | (upravené 22.3.2012 o 15:58) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  1867x

Najnovší návrh Smeru a analytikov, o ktorom sa nahlas šepká, hovorí o tom, že štát by mohol ušetriť  zrušením niektorých sociálnych dávok (http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-plosne-davky.html). Predbežné návrhy hovoria o tom, že ľudia s príjmom nad 800€ mesačne, by prišli napríklad o príspevok pri narodení dieťaťa, alebo aj o rodinné prídavky na detí. Mne sa však zdá tento návrh nespravodlivý. Prečo by ľudia, ktorí pracujú, a teda vytvárajú pre túto spoločnosť  hodnoty, mali prísť o príspevok na detí? Ak ho zobrať, tak potom všetkým.  Aj keď je pravda, že človek, ktorý zarobí mesačne napríklad 1000€ a má jedno dieťa, tak pre neho mesačne 22,54€ je zanedbateľná položka a ani mu to nebude chýbať. Kto však zarobí mesačne 900€ a má štyri, päť, alebo aj osem detí (to nehovorím o Rómoch, ale o normálnych slušných ľuďoch), tak pre neho, aj keď je nadštandardne zarábajúci, už to nie je tak zanedbateľná položka.  Poznám mnoho rodín, ktoré sú mnohopočetné a pre nich, aj keď rodičia majú vyššiu mzdu,  môže byť toto opatrenie vážny škrt do rozpočtu. Ja mám nápad, kde by sa dalo šetriť .  Prečo nesiahnuť na sociálne dávky ľuďom, ktorý tento systém zneužívajú?

V drvivej väčšine sú to Rómovia na východnom Slovensku. Celý deň sa vyvaľujú pred chatrčami na ktorých im visia satelitné prijímače a čakajú z mesiaca na mesiac peniaze od štátu, teda od ľudí, ktorí pracujú a platia dane. Je nespravodlivé, že v tejto krajine niekto dostáva peniaze a nechce nič robiť. Mnohí ani nechcú pracovať, lebo si prerátajú, že keby chodili do práce, mali by menej peňazí. Prečo teda nesiahnuť na peniaze tam? Prečo by mal človek, ktorý nepracuje a sa len priživuje dostávať peniaze zadarmo? Nech si dávky zaslúži. Môže čistiť lesy, kosiť okolo ciest, triediť odpad, chovať poľnohospodárske zvieratá.

Ďalšou možnosťou kde sa dajú ušetriť tisíce eur sú sociálne štipenda na vysokých školách. Ja sám som jeho poberateľom a bez sociálneho štipendia by som študoval ťažko. Lenže mnohí študenti to zneužívajú. Niektoré deti podnikateľov, ktoré si žijú nad úroveň, poberajú mesačne plnú možnú sumu sociálneho štipendia. Rodičia totiž ako živnostníci, nepriznávajú všetky prijmi a tak to na papieri vyzerá, že majú iba minimum. A deti týchto bohatých rodín, ktoré vedia obísť daňový systém, si za sociálne štipendia cestujú po svete, chodia do školy taxíkmi a bývajú v nadštandardných apartmánoch. A študenti z rodín poctivo platiace dane majú na štipendiách zopár eur, pretože im sociálne štipendium nevyjde, aj keby to veľakrát potrebovali a tak, ak chcú niečo navyše, musia si popri škole privyrábať.

Ďalším spôsobom ako sa získava sociálne štipendium je zmena trvalého pobytu. Študent si dá prechodný pobyt k babke, alebo k nejakej tete, aj keď reálne býva doma. Áno, aj tu by sa dali ušetriť tisíce. Stačí nájsť efektívny systém kontroly, aby sociálne štipendia dostávali naozaj študenti, ktorí to potrebujú.


Na Slovensku je to tak, že kto nepracuje sa má lepšie ako ten, kto poctivo zarába a platí dane. A to núti aj mnohých živnostníkov priznávať minimum a takto štát prichádza o ďalšie peniaze.
Prečo teda nezobrať peniaze tým, ktorí nepracujú? Prečo by mal dostávať od štátu sociálne dávky človek, ktorý nechce pracovať, nehľadá si prácu a všetko čo dostane prepije? Prečo si ľudia, ktorí nepracujú, ale celý deň ležia pri chatrči žijú lepšie? Azda sa niekto bojí, žeby prišiel o voličov? Ľahko sa kričí, že treba zobrať bohatým. Ti bohatí potom radšej priznajú minimum, keď vidia, že ich peniaze končia v čiernej diere. Potom aj keď si žijú nadštandardne, tak papierovo sú sociálne slabí a ešte vyťažia ďalšie peniaze. Navrhovaná zmena sa teda dotkne ľudí, ktorí každý deň vstávajú do práce, odmakajú si tam osem hodín a ešte ich doma čaká rodina a deti, ktorým sa treba venovať. Ľudia, ktorí parazitujú na spoločnosti a sa na nej priživujú obídu zase dobre. A tiež rôzni špekulanti, ktorí vedia obísť daňové kontroly.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?