Pápež sa už môže previesť aj elektrickým autom

Autor: Pavol Hudák | 10.7.2012 o 16:41 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  726x

Pápež  sa už môže odviesť aj elektromobilom. Elektrické auto, ktoré je prvé svojho druhu vo vozovom parku najmenšieho štátu sveta, darovali pred nedávnom dvaja zakladatelia talianskej spoločnosti zaoberajúcou sa  výrobou elektrických áut.

 

Dvojmiestne auto s označením „ tazzari zero", dosiahne maximálnu rýchloť 100 km/h a na jedno nabitie dôjde 140km. Tento automobil v sebe ukrýva batériu, ktorá sa klasickým nabíjaním dobije za 9 hodín. Superrýchlou nabíjačkou  sa dokáže nabiť na 80% za 50 minút. Automobilu nechýba nič zo štandardnej výbavy, ktorú poznáme z bežných vozidiel. Navyše nechýbajú ďalšie doplnky ako napríklad zásuvka na dobíjanie mobilov, či športové pedále z hliníka. O pohodlie posádky sa starajú kožene sedadlá.

Súčasťou  akcie bolo požehnanie vozidla a modlitba k patrónovi cestujúcich sv. Krištofovi. Benedikt XVI. vyzýva pri mnohých príležitostiach vyspelé krajiny k zodpovednému zaobchádzaniu so životným prostredím. Vatikán sa snaží byť v tomto smere sám príkladom -  od roku 2008 používa na výrobu elektriny solárne panely, ktoré sú nainštalované na aule Pavla VI.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi pri tejto príležitosti tlmočil pápežove slová, žeby nemala byť oddelená starostlivosť o človeka od starostlivosti o životné prostredie. Lombardi dodal, že aj Vatikán by mal vykonávať všetky svoje aktivity s ohľadom na životné prostredie.
Dvojdverového tátoša  bude Vatikán využívať na jazdu po Ríme a blízkom okolí.

Čo sa týka papamobilu, teda auta v ktorom Svätý Otec jazdí na Námestí sv. Petra a na zahraničných cestách pomedzi ľudí, keď ich zdraví a žehná, ten zatiaľ elektrický pohon nemá. Pontifik však už využíva papamobil na hybridný pohon. Na otázku, prečo nemá Vatikán aj papamobil na elektrický pohon, je odpoveď jednoduchá. Bezpečnosť. Ak by sa pápež náhodou dostal do ohrozenia,  papamobil ho musí byť schopný čím skôr odviesť do bezpečia. Papamobil je navyše vybavený nepriestrelným sklom a pancierom, čo pridáva automobilu výrazne na hmotnosti a pre auto je to záťaž navyše. Elektromobily ešte nemajú výkon ako autá so spaľovacím motorom.
Hybridný papamobil dostal Svätý Otec minulý rok pri návšteve Nemecka. Dodala ho stuttgartska automobilka s trojcípou hviezdou v logu.
Hybridné vozidlo má pohonné ústrojenstvo zložené z benzínového motora a elektromotora, ktorý  zabezpečuje, že papamobil sa do rýchlosti 26 km/h môže pohybovať bez použitia spaľovacieho motora, teda neprodukuje žiadne emisie ani hluk. Na takéto využitie je hybridný pohonný systém priam stvorený. Papamobil aj tak väčšinou jazdí krokom.

Elektrické auto, ktoré Vatikán dostal na konci júna  obohatí vozoví park cirkevného štátu, kde nájdeme viac ako sto automobilov z celého sveta. Tieto vozidlá dostal pápež, alebo Vatikán ako dary.

Informáciu priniesla catholicnewsagency.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?