Manipuluje niekto s číslami?

Autor: Pavol Hudák | 14.1.2013 o 11:23 | Karma článku: 9,88 | Prečítané:  1591x

Počas víkendu boli v Paríži masové protesty proti manželstvám homosexuálov a proti tomu, aby si homosexuálne páry mohli adoptovať deti. Lenže informácie o počte ľudí v uliciach sa líšia. To čo považujú francúzske a zahraničné média za stovky tisíc protestujúcich, naše média považujú za niekoľko desaťtisíc. Niekto tu potom zavádza.

Naše média informovali o desiatkach tisíc protestujúcich  proti manželstvám medzi homosexuálmi, ktoré sa uskutočnili v Paríži tento víkend. http://www.webnoviny.sk/svet/francuzi-protestovali-proti-homosexual/578913-clanok.html

Hospodárske noviny napísali, že išlo o vyše 100-tisíc protestujúcich. Nezabudli však článok postaviť na tom, že protesty boli za zavedenie manželstiev medzi ľuďmi rovnakého pohlavia, ktoré boli menšie a táto informácia bola len okrajová.

http://hnonline.sk/svet/c1-58978730-francuzi-protestovali-za-zavedenie-homosexualnych-manzelstiev

Denník sme má zasa v titulku informáciu: „Stotisíce ľudí demonštrovali v Paríži proti homosexuálnym manželstvám". V samotnom článku sa už však píše: „Desiatky tisícok Francúzov vyšli v nedeľu do ulíc v Paríži, aby demonštrovali proti plánovanému povoleniu homosexuálnych manželstiev v krajine." To asi, aby si čitateľ vybral.
http://www.sme.sk/c/6665306/stotisice-ludi-demonstrovali-v-parizi-proti-homosexualnym-manzelstvam.html#ixzz2HwUDOKTH

Lenže zahraničné spravodajstvo informovalo o stovkách tisíc. Podľa Le monde polícia tvrdí, že protestovalo 360-tisíc ľudí, organizátori hovoria o 800-tisíc.
Aj  podľa videa na stránke francúzskeho denníka Le monde vidno, že v uliciach bolo určite viac ako 100-tisíc ľudí.

http://www.lemonde.fr/societe/article/2013/01/13/les-manifestants-contre-le-mariage-gay-satisfaits-l-elysee-reste-ferme_1816382_3224.html

Agentúra Reuters tiež hovorí o niekoľko stotisíc protestujúcich.

http://www.reuters.com/article/2013/01/13/us-france-gaymarriage-idUSBRE90B0IL20130113

Z toho vyplýva, že buď tu na Slovensku niekto úmyselne manipuluje s číslami, alebo urobil niekto chybu pri preklade, dúfam, že nie úmyselne, a všetky denníky vzali túto informáciu  zo slovenských tlačových agentúrs chybou prekladu, bez toho, aby to overili ešte z iného zdroja. Za zamyslenie stojí najmä správa zo SME, kde titulok a text vravia niečo iné. Niekoľko desiatok tisíc ľudí môže byť aj 20-tisíc, aj 90-tisíc. Niekoľko stoviek tisíc môže byť aj 300-tisíc aj 800-tisíc. Niekomu sa to môže zdať nepodstatné koľko ľudí tam bolo, ale ináč vyznieva informácia o proteste, kde je 300-tisíc ľudí a ináč, kde bolo 10-tisíc, alebo 20-tisíc. Nejde ani tak o čísla, ako o to, že toto je typický príklad toho ako sa dá krásne v médiach manipulovať s číslami. A nie len s tými, koľko ľudí bolo na proteste, ale podobne sa to dá aj s preferenciami politických strán, so sumami pri rôznych tendroch a cenách, s rôznymi percentami pri raste inflácie, cien, nezamestnanosti a podobne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Na december chystajú len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.


Už ste čítali?