Nezmysly v médiách okolo inaugurácie biskupa Oroscha

Autor: Pavol Hudák | 1.9.2013 o 19:45 | (upravené 1.9.2013 o 19:53) Karma článku: 12,80 | Prečítané:  3558x

V piatok bola v Trnave slávnosť inaugurácie nového arcibiskupa, nástupcu po biskupovi Bezákovi. V tejto súvislosti som sa len chytal za hlavu koľko hlúposti sa k tomu popísalo v médiách a koľko neznalosti je v hlavách novinárov, ktorí o tom písali. Ak píšu naše média aj k iným témam také hlúposti, tak sme na tom dosť zle. Ale späť k inaugurácii arcibiskupa Oroscha.

 

Prvá hlúposť, ktorá sa napísala bola v správe od TASR „Za nového arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy vysvätili Jána Oroscha".

Túto správu veselo preberali mnohé média. Arcibiskupa nevysvätili, len vymenovali. Katolícka cirkev pozná tri stupne kňazstva, prvé svätenie, alebo vysvätenie, je na diakona, potom je svätenie na kňaza a tretí stupeň je svätenie na biskupa. Nový trnavský arcibiskup Ján Orosch bol doteraz pomocným biskupom a biskupské svätenie prijal v roku 2004. Teraz bol síce menovaný do funkcie arcibiskupa, ale biskupom ostáva stále a žiadne nové vysvätenie nepotreboval.

Druhú nepravdivú informáciu napísal denník Nový čas na svojom webe Začal Orosch svoju éru arcibiskupa v Trnave útokom? Dav ľudí gestami umlčiaval!
Hneď pod článkom je fotka, ako ma biskup dvihnuté ruky. Pritom bola táto fotka urobená pri sv. omši, nie pri útoku na ľudí. Táto fotka však budí dojem nepriateľského gesta. Kňaz keď sa pri omši modlí, robí pri tom aj gestá, kde dvíha ruky. V článku som sa ale nedočítal, akým útokom začal.  Biskup sa pri tom na vykrikujúcich ľudí len usmial a ukázal im gesto, aby boli tichšie. Mne by sa tiež nepáčilo, ak by mi niekto narúšal slávnostný deň. Niektorí ľudia a média sa správali, akoby biskup Orosch sám  odvolal Bezáka a sám  sa namiesto neho vymenoval. Ja osobne nezávidím túto pozíciu novému arcibiskupovi v Trnave. Bezáka odvolal Rím, aj keď môžeme špekulovať na čí podnet..., ale Bezáka určite neodvolal arcibiskup Orosch. Nezaslúžil si, aby na neho pokrikoval dav. Ešte nedostal šancu nič ukázať. Aj keď viedol rok arcidiecézu, bol to stav tzv. sede vacante, teda uprázdnený stolec. Biskup Orosch mal obmedzené práva a možnosti vo vedení arcidiecézy. Je to podobná situácia ako bola v Banskej Bystrici, keď tam zomrel biskup a diecézu viedol kňaz Marián Bublinec do vymenovania nového biskupa. Alebo lepší prípad, je to niečo podobné ako momentálne v Česku úradnícka vláda v demisii, ktorá spravuje krajinu len v nevyhnutných veciach a má obmedzené práva.

Počas leta bol vymenovaný tiež nový prešovský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach, nedávno takisto v B. Bystrici vymenovali biskupa Chovanca, ale ani jedna udalosť nespôsobila taký rozruch ako vymenovanie biskupa Oroscha v Trnave za arcibiskupa. Vtedy to nezaujímalo takmer žiadne média.

Ďalšia skreslená informácia v médiách bola, že na udalosť prišlo viac kňazov ako veriacich, pretože veriaci nemali o slávnosť záujem. Trnavská arcidiecéza ma 142 farností, ak v každej farnosti je kňaz, máme už 142 kňazov, plus kapláni, kňazi, ktorí sú mimo pastorácie, rehoľníci a podobne....dáva nám to už celkom slušne číslo. Je jasné, že do katedrály pôjdu prednostne kňazi pred veriacimi, pretože kňazi koncelebrovali omšu. A ďalej miesto určite zabrali desiatky novinárov, kamery, technika na prenos do televízie, či rozhlasu, biskupova rodina a blízki priatelia, predstavitelia samosprávy, hostia atď. a pre obyčajných veriacich veľa miesta neostalo. Mnoho ľuďom sa na inauguráciu biskupa ísť nedalo, nie preto, žeby mali niečo proti konkrétnej osobe biskupa, ale  preto, že piatok je pracovný deň a mnohí boli v práci, aj keby inak na slávnosť určite prišli. Nemôžeme sa preto čudovať, že veriacich bolo menej. Lenže  novinárom sa ľahšie skonštatuje, že veriaci nemali o slávnosť záujem ako hľadať rozumné argumenty.
Inaugurácia arcibiskupa v Trnave je len ďalším dôkazom toho, ako sa v médiách prekrúca pravda, aká je neznalosť novinárov v mnohých veciach, ako idú média radi len po povrchu a ako ľahko sa manipuluje verejná mienka. Média si zgustli na tom, koľko ľudí pískalo a kričalo na biskupov, ale bolo tam ďalších niekoľko sto ľudí, ktorí biskupom tlieskali. A som presvedčený, že samotný protest zástancov Bezáka by nepodporil ani sám arcibiskup Bezák.

 

foto v perexe: tkkbs

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?