Ako som spôsobil šírenie hoaxu a ako portál dobrenoviny.sk klame

Autor: Pavol Hudák | 10.12.2013 o 1:47 | Karma článku: 10,13 | Prečítané:  1961x

Portál dobrenoviny.sk mi skopíroval a ukradol článok  z blogu a vydáva ho za svoj autorský. V nedeľu som na blogu zverejnil preklad článku z poľského webu o tom, ako  rumunskí farmári získali na virtuálne kravy dotácie z EU. Môj článok takmer od slova do slova prevzal portál dobrenoviny.sk ,bez toho, aby uviedol zdroj. Ako sa neskôr ukázalo správa o dotáciách je hoax. A portál dobrenoviny.sk  pri ospravedlnení čitateľom zase klamal.  

Keď som písal článok o dotáciách z EU na virtuálne kravy v hre farmville, tak som si pravdivosť informácie žiaľ neoveril a ani som netušil, že sa to bude takto šíriť. Správu mi prečítal môj poľský kamarát a veľmi dobre sme sa na tom zasmiali. Prišlo mi to vtipné a zaujímavé a chcel som sa s tým podeliť aj s ostatnými ľuďmi, tak som článok jednoducho preložil a dal na blog v dobrej vôli, že sa aj iní z chuti zasmejú. Pod článok som samozrejme uviedol zdroj, odkiaľ som preklad urobil. Veľmi ma však prekvapilo, ako túto správu prevzali aj iné média. Samozrejme išli k zdroju a správu si upravili podľa seba, čo je v poriadku. A nechali sa nachytať podobne ako ja. Žiaľ v dnešnom množstve informácii sa pravdivosť ťažko overuje.
Zarazil ma však portál dobrenoviny.sk, ktorý môj článok z blogu skopíroval. Od slova do slova, akurát tam uviedol, „Bukurešť 9. decembra." Keď sa ukázalo, že ide o hoax, portál dobrenoviny.sk sa čitateľom ospravedlnil. Lenže zase klamal. Okrem iného uviedol: „Sme mladé médium a ešte v tomto biznse asi nevieme príliš dobre "chodiť". Dôverujeme profesionalite zahraničných médií, od ktorých preberáme množstvo informácií vrátane tejto a nie sme zvyknutí na to, že by mohli úmyselne šíriť poplašné správy. Na druhej strane však chápeme našich zahraničných kolegov, že možno nešlo o úmysel. Pri množstve úradníckych lapsusov, s ktorými sa denne stretávame, je niekedy ťažké rozlíšiť, čo je ešte pravda a čo už lož.
Našim čitateľom sa, samozrejme, za chybu ospravedlňujeme a zároveň garantujeme, že budeme v budúcnosti omnoho obozretnejší a všetky podobné informácie budeme prísne overovať."

Neviem z akého zahraničného média portál dobrenoviny.sk prevzal správu o dotáciách na virtuálne kravy, keď autor článku neurobil nič iné, len skopíroval moju verziu. A to do slova do slova. Portál dobrenoviny.sk tak klamal dvakrát. Najprv skopíroval cudzí článok bez uvedenia zdroju a keď sa ukázalo, že ide o hoax, tak klamal zase, keď manažér portálu napísal, že tento članok prevzali z profesionálneho zahraničného média. Netušil som, že môj blog tento portál považuje za profesionálne zahraničné médium.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?